W Czechach 132 nowe zachorowania na koronawirusa

Do 6 433 osób wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. W czwartek wieczorem czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że odnotowano 132 nowe zachorowania. Dzienny wzrost był niższy niż w środę, kiedy liczba nowych zakażeń wynosiła 160. Za wyleczone z COVID-19 uznaje się 972 osoby, w szpitalach do tej pory zmarło 169 pacjentów. W tej chwili pod opieką lekarzy przebywa 418 osób.

Jak podaje ministerstwo rozwój COVID-19 w Czechach jest liniowy, a nie wykładniczy. Obecna liczba pacjentów z rozpoznaniem pozytywnym i wykorzystanie pojemności systemu odpowiadają przewidywaniom Instytutu Informacji i Statystyki Zdrowia (ÚZIS). Odsetek przypadków pozytywnych w ogólnej liczbie przeprowadzonych testów spadł do 4,6%. Pojemność systemu intensywnej terapii wciąż ma rezerwę. Ustalenia te potwierdziły po raz kolejny, że sytuacja się ustabilizowała. Minister zdrowia zaapelował jednak o przestrzeganie trzech zasad: dystansu społecznego, zasad higieny i noszenia maseczek. Podkreślił, że teraz od każdej osoby w Republice Czeskiej zależy, czy plan powrotu do normalnego reżimu będzie realizowany.

„Zobaczymy, jaki wpływ na rozwój liczby pozytywnych przypadków miały Święta Wielkanocne, co będzie widoczne już za kilka dni. Niemniej jednak prawdą jest, że rozprzestrzenianie się pandemii mamy obecnie pod kontrolą. Najważniejszą oznaką, że radzimy sobie z sytuacją, jest to, że w szpitalach i na oddziałach ratunkowych nie dochodzi do przeciążeń systemu opieki zdrowotnej, jak w innych krajach. Właśnie dlatego możemy sobie pozwolić na stopniowe odbudowywanie opieki w Czeskiej Republice”- powiedział minister zdrowia Adam Vojtěch. Według ministra rozwój w Czechach jest nadal liniowy, co jest pozytywną wiadomością. Gdyby jednak liczba pacjentów wymagających intensywnej opieki w szpitalach gwałtownie wzrosła, Ministerstwo Zdrowia musiałoby wprowadzić zmiany w planowanym złagodzeniu środków. „Dlatego wznowienie pracy w szpitalach jest możliwe pod warunkiem utrzymania zdolności intensywnej terapii. Wszyscy pacjenci, którzy pojawią się na planowe zabiegi, chirurgiczne lub niechirurgiczne, powinni być badani profilaktycznie – dodał minister zdrowia.

Analiza regularnych cotygodniowych danych Instytutu Informacji i Statystyki Zdrowia pokazuje, że udział wyników pozytywnych w liczbie testów przeprowadzonych w Czechach w początkowej fazie epidemii wzrastał, a następnie się ustabilizował. Od 30 marca 2020 r. sukcesywnie spada do obecnej wartości 4,6%. W porównaniach międzynarodowych wiele krajów wykazuje znacznie wyższe pozytywne wyniki, np. Austria (9,2%), Wielka Brytania (29%) czy USA (18,8%).