Siedem bajkowych miejsc, w których dzieci mogą szaleć pod gołym niebem

Któż inny potrafi korzystać z pięknej pogody tak, jak dzieci? Zapraszamy do Czech, gdzie można towarzyszyć im w zabawie.

Czym zajmowały się czeskie parki rozrywki przed rozpoczęciem sezonu? Na pewno nie leniuchowaniem: przygotowywały nowości na ten rok. Zapraszamy w miejsca, które na pewno spodobają się rodzinom z dziećmi. Jeżeli dzieci miały wcześniej jakieś wątpliwości, to po wizycie w Dolni Moravie albo nad Lipnej przekonają się, że mają najlepszych rodziców na świecie.

Nowości Dolni Moravy – w obłoki i pod ziemię

  1. Ośrodek Relax & Sport resort Dolní Morava mógł tylko marzyć o zimowym śnie – zaledwie parę tygodni temu wyjechali ostatni narciarze, a już trzeba zacząć przygotowywać wiosenne i letnie nowości. Rozbudowuje się również popularna atrakcja dla dzieci, leśny park atrakcji z domkami, leśnym labiryntem i tunelami wśród drzew, a w ramach nowej ścieżki wśród chmur jest przygotowywany szereg ciekawych imprez. Nowości przygotował również wodny park Mamutíkův, zaś przy ścieżce rowerowej niedaleko parku linowego znajduje się nowiutki Świat Piasku, wyjątkowy plac zabaw przypominający gigantyczną piaskownicę. Na dzieci czekają tu na przykład podziemne korytarze, stanowisko archeologiczne ze szkieletem mamuta, stanowisko do płukania złota, zjazd linowy czy karuzela. W tym roku po raz pierwszy na górnej stacji kolejki Sněžník można wypożyczyć hulajnogę, w schronisku Marcelka do dyspozycji są nawet hulajnogi elektryczne, które bez odpychania jadą nawet na odległość 85 metrów. Warto wspomnieć również o ścieżce Stamichmana, która przybliża nieznanego ducha górKrálicky Sněžník i majestatycznych Jesioników.
  2. Niedaleko stąd znajduje się miejscowość Velké Losiny. Dorosłych z pewnością zainteresują tutejsze atrakcje uzdrowiskowe, dzieci z kolei być może chętnie zapoznają się z techniką ręcznej produkcji papieru. W miejscowości Velké  Losiny mieści się bowiem najstarsza (do dziś czynna) manufaktura papieru w Czechach.

Leśne miasteczko w  parku Mirakulum godzinę drogi z Pragi

  1. Park rozrywki Mirakulum to jedno z najpopularniejszych miejsc na rodzinne wycieczki w Czechach. Co roku szykuje coś nowego. Rozbudowuje się, powstają nowe atrakcje, poprawia się infrastruktura. Również w tym roku na turystów czeka wiele nowości, już w maju swoje podwoje otworzy nowe miasto leśne z zachwycającymi wieżami mnóstwem podziemnych korytarzy i korytarzyków. W sezonie planowane jest jeszcze otwarcie parku linowego czy nowej, gigantycznej trampoliny oraz naturalnego toru do tubingu. Ponadto zostanie rozbudowany wodny świat i mała gastronomia.  W miesiącach letnich Mirakulum jest czynne codziennie, wraz z nadejściem październikowych chłodów park zaprasza tylko w weekendy. Jedną z zalet Mirakulum jest z pewnością fakt, że znajduje się zaledwie godzinę drogi samochodem z  Pragi.
  2. W pobliżu parku Mirakulum mieści się należący do państwa zamek Loučeň, który powinni obowiązkowo zwiedzić mali i wielcy poszukiwacze przygód. W tutejszych ogrodach mieści się nowiutki królewski labirynt. A powstał nie bez powodu. W 2016 roku Czechy obchodzą jubileusz 700 rocznicy urodzin najpopularniejszego w czeskiej historii władcy, Karola IV, którego ma upamiętnić również nowo utworzony labirynt. Na zamku Loučeň można dzięki temu poznawać historię na wesoło

Sport nad jeziorem Lipno

  1. Ci, których najbardziej na mapie interesuje południe Czech, a którzy mają dzieci lubiące sport w każdej postaci, powinni wybrać się nad  Lipno. Oprócz wielu pensjonatów, hotelików, hoteli i campingów można tu znaleźć aquapark, tor saneczkowy i bikepark. Popularnością cieszy się również Ścieżka wśród koron drzew, która gwarantuje niezapomniane wrażenia wszystkim chętnym! Od korzeni aż po szczyty drzew mogą po niech poruszać się również osoby na wózku. Na końcu kładki znajduje się wieża widokowa, skąd można wrócić na ziemię np. zjeżdżalnią. A to jeszcze nie wszystko! W 2016 roku odbędą się nie tylko nad Lipnem Igrzyska Olimpijskie. A nad samym Lipnem powstanie wioska olimpijska, w której dzięki wielkoformatowym ekranom będzie można poczuć się na chwilę jak w oddalonym o tysiące kilometrów Rio de Janeiro.

Gry, łamigłówki, zwierzęta, labirynt

  1. Zadania pełne przygód, gry, łamigłówki i programy interaktywne w wiosce żywcem przeniesione ze średniowiecza czekają w naturalnym parku rozrywki Zeměráj niedaleko pałacu Orlík i zamku Zvíkov. Park czynny w weekendy, latem – codziennie.
  2. Ścieżki krajoznawcze dla dzieci można znaleźć również na Morawach, np. w  Uherské Hradiště, w ośrodku kulturalno-historycznym Park Rochus. Tym, którzy szukają bliższego kontaktu z naturą polecamy mistyczne Beskidy, z którymi można zapoznać się na ścieżce krajoznawczej Beskidzkie Niebo.
Źródło:CzechTourism