Czeska Szwajcaria – odkryj urokliwe zakątki pełne tajemnic

Lasy okrywające głębokie doliny i przecinające je rzeki, zaś w innym miejscu skalne miasteczka i ciasne labirynty… Wystarczy przystanąć i spojrzeć na piękno tych krajobrazów, by zrozumieć, dlaczego to miejsce przyciąga turystów z całego świata.

Czeska Szwajcaria to region położony na granicy Niemiec i Czech, a swoją nazwą odnosi się do Saksońskiej Szwajcarii, parku narodowego po niemieckiej stronie granicy. Czeska Szwajcaria z kolei obejmuje obszar chroniony krajobrazu Łabskie Piaskowce oraz Park Narodowy Czeska Szwajcaria (České Švýcarsko). Miejsce to wyróżnia się górzystym terenem, w którym dominują wapienne skały, a także rozległe lasy, liczne wodospady i malownicze doliny. Co ciekawe, pomimo górzystych okolic, w miejscowości Hřensko znajduje się najniżej położony w Czechach teren (115 m n.p.m.).

Dlaczego warto odwiedzić ten region?

Saksońska Szwajcaria – Bastion po niemieckiej stronie granicy

Czeska Szwajcaria słynie z pięknych krajobrazów, skalnych miasteczek i wąwozów, które zachwycają swoim klimatem i pięknem natury. Można tu spacerować po malowniczych szlakach turystycznych, podziwiać piękne widoki i zwiedzać ciekawe zabytki. Nie brakuje tu bram, baszt, iglic, wysokich pionowych ścian, tarasów czy skalnych labiryntów. W Czeskiej Szwajcarii kręcone były nawet sceny do filmu „Opowieści z Narni”.

Pravčická brána

Wśród wielu atrakcji warto wymienić kilka najbardziej znanych i niezwykłych. Jednym z nich jest „Pravčická brána„, czyli największy naturalny skalny most z piaskowca w Europie. Ten imponujący obiekt o całkowitej wysokości 21 metrów i rozpiętości 27 metrów można dostrzec z daleka.

Innym ciekawym miejscem jest Wąwóz Edmunda, który słynie z pięknych krajobrazów i malowniczych szlaków turystycznych. Można tu płynąć łodzią po rzece Kamenice i podziwiać skalne formacje. To tylko kilka z wielu atrakcji, jakie oferuje Czeska Szwajcaria.

Czeska Szwajcaria
Wąwóz Edmunda

To kilka miejsc, na które warto odwiedzić:

 • Brama Pravčicka i zamek Sokolí hnízdo
 • Wąwóz Kamenice
 • Skalny Zamek Šaunštejn i Mała Brama Pravčicka
 • Punkty widokowe Jetřichovické
 • Ruiny zamku Falkenštejn
 • Dolina Kyjowska
 • Zamek Brtnické i Brtnické lodospady
 • Młyn Dolski
 • Růžovský szczyt i wieża widokowa Růženka
 • Punkt widokowy Belweder
 • Punkty widokowe w Hřensku
 • Krzyżowe Wzgórze
 • Dolina Pauliny
 • Widoki na Czeską Kamenicę
 • Chata Tokáň
 • Złoty Szczyt
Czeska Szwajcaria
Punkt widokowy – Piaskowiec Jetřichovice

Jak zaplanować swoją trasę?

 1. Wybierz miejsce, które chcesz odwiedzić. Warto skorzystać z interaktywnej mapy dostępnej na mapy.cz lub wybrać wcześniej przygotowaną trasę turystyczną. Takich tras można szukać na region-ceskesvycarsko.cz Na stronie znajdziesz opisy różnych tras turystycznych w regionie Czeskiej Szwajcarii. Każda trasa zawiera informacje o dystansie, czasie trwania, stopniu trudności i głównych atrakcjach. Możesz wybrać trasę odpowiednią dla Twoich zainteresowań i możliwości. Opisy są niestety w języku czeskim, dlatego warto skorzystać tłumacza internetowego.
 2. Zdecyduj, jak długo chcesz być w Czeskiej Szwajcarii i ile czasu chcesz poświęcić na zwiedzanie każdego miejsca.
 3. Znajdź odpowiednie zakwaterowanie. Tutaj również można skorzystać ze strony mapy.cz, gdzie wybierając opcje “accommodation”, wyświetlą się pinezki noclegów. Inną propozycją jest szukanie noclegów na stronach takich jak booking.com lub airbnb.com
 4. Przygotuj odpowiedni sprzęt turystyczny, taki jak plecak, wygodne buty, najlepiej trekkingowe, kurtkę przeciwdeszczową, powerbank i mapę.
 5. Ważne, żeby układając trasę, mieć na uwadze swoje możliwości i sprecyzować co chce się zobaczyć, bo…

Jest co oglądać!

Dlaczego więc warto odwiedzić Czeską Szwajcarię?

Ponieważ jest to region pełen uroku i romantyzmu, który zachwyca swoją różnorodnością i bogactwem przyrody. Jest to miejsce idealne dla miłośników górskich wędrówek, fotografii krajobrazowej i historii. Czeska Szwajcaria to kameralna i romantyczna historia wody i kamienia, która zaprasza do odkrywania jej sekretów.

Adam Krykwiński