Ponad 19 milionów turystów

Czechy: ponad 19 milionów turystów w 2022 roku

Według danych Czeskiego Urzędu Statystycznego (ČSÚ) w czeskich obiektach zbiorowego zakwaterowania w roku 2022 zatrzymało się 19,5 miliona gości. To aż o 70,9% więcej w porównaniu z rokiem 2021, ale mniej niż przed pandemią. 

Z informacji podanej przez Agencję CzechTourism z noclegów w hotelach, pensjonatach i na kempingach skorzystało 12,1 mln rodzimych turystów (62,2%) i był to najwyższy wynik od roku 2012, kiedy to Czeski Urząd Statystyczny zaczął stosować do pomiaru turystyki jednolitą metodologię.

Gości z zagranicy było 7,4 mln (37,8%). Najwięcej z Niemiec (1,8 mln turystów), ze Słowacji (780 tys.) i z Polski (615 tys.). Na kolejnych miejscach uplasowali się goście ze Stanów Zjednoczonych (372 tys.) i z Wielkiej Brytanii (316 tys.).

W tym roku można się spodziewać powrotu turystów zagranicznych do liczebności sprzed pandemii Covid-19, głównie dzięki wznowieniu bezpośrednich połączeń międzykontynentalnych oraz działalności sektora MICE (turystyka związana z kongresami, konferencjami, targami i innymi wydarzeniami).

„Aby powrócić do liczby turystów zagranicznych sprzed pandemii, naszym priorytetem w tym roku jest przywrócenie bezpośrednich połączeń lotniczych. Gdybyśmy policzyli tylko turystów z Rosji, Chin, Korei Południowej i Japonii z TOP 10 rynków, którzy w 2019 roku wydali średnio na osobę i noc ok. 3800 koron czeskich, w porównaniu do ok. 700 CZK wydanych przez rodzimych turystów, to w ubiegłym roku brakowało ich prawie 2 mln. W Azji Południowo-Wschodniej obostrzenia covidowe zostały zniesione dopiero na przełomie września/października ubiegłego roku, a ponadto obecnie nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Ameryki, tylko jedna linia. Jedynym regionem poza Europą, który jest obecnie dobrze skomunikowany drogą lotniczą, jest Bliski Wschód, w tym Izrael” – stwierdził Jan Herget , prezes Agencji CzechTourism .

W 2022 roku turyści zagraniczni, podobnie jak Czesi, najliczniej odwiedzali Pragę i Kraj Południowomorawski. Na trzecim miejscu ulubionym kierunkiem gości zagranicznych był Kraj Karlowarski, natomiast turystów czeskich – Kraj Hradecki.