Koronawirus w Czechach

Koronawirus w Czechach – liczba zakażeń spada. Nowe dane resortu zdrowia

W Czechach dzienna liczba nowych przypadków COVID-19 nadal spada. W piątek 11 lutego 2022 r. pozytywne wyniki testu stwierdzono u 22 118 osób, o prawie 6600  mniej niż w ubiegłym tygodniu. Zmniejsza się również liczba wykonywanych badań. Laboratoria przeprowadziły w piątek 96 069 testów, o 50 558 mniej niż tydzień temu. Jednak do szpitali trafia więcej osób.

Wysoka liczba zakażonych w ostatnich tygodniach jest spowodowana wariantem omikron. W porównaniu do poprzednich typów koronawirusa jest on znacznie bardziej zaraźliwy, ale przebieg choroby jest łagodniejszy. Mimo to liczba hospitalizowanych osób zaczęła rosnąć. Jak twierdzą epidemiolodzy, infekcja zaczyna się przesuwać w stronę osób starszych, narażając nieszczepionych na powikłania. Najnowsze dane czeskiego ministerstwa zdrowia mówią, że w Czechach w piątek hospitalizowanych z powodu COVID-19 było 3 785 osób. W ciągu tygodnia liczba pacjentów wzrosła o 404. Chorych w  ciężkim stanie było wczoraj 247, odnotowano 23 zgony (ewidencja dobowa zgonów może ulec zmianie z mocą wsteczną ze względu na walidację i sukcesywne uzupełnienia spływające z regionalnych stacji sanitarnych). 

Do tej pory w Czechach pracownicy służby zdrowia  podali 17 266 218 dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi. Jak informuje Czeska Agencja Prasowa ČTK, zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID w ostatnich tygodniach spada. W piątek zaszczepiono 22 605 osób, o około 13 600 mniej niż przed tygodniem. Jak dotąd 6 822 763 osoby ukończyły szczepienia (ok. 65% dorosłej populacji).

Od czwartku 10 lutego 2022 nie ma konieczności okazywania zaświadczeń o szczepieniu lub przebyciu COVID-19 przed wejściem do placówek usługowych, restauracji lub na imprezy sportowe, kulturalne i inne (czytaj więcej). Według niektórych lekarzy i epidemiologów ograniczenie obostrzeń jest jednak przedwczesne. Dalsze łagodzenie restrykcji ma nastąpić od 19 lutego, kiedy to zakończy się powszechne obowiązkowe testowanie na koronawirusa w firmach i szkołach. Czeski premier Petr Fiala niedawno ogłosił, że od 1 marca praktycznie jedynym obostrzeniem będzie noszenie maseczek.