Godzina policyjna od 20.00 do 5.00.

Godzina policyjna w Czechach. Rząd zaostrza przepisy

Godzina policyjna, zamknięte sklepy w nocy i w niedziele, obowiązkowa praca w domu – rząd Andreja Babiša  wprowadza w Czechach nowe obostrzenia. Te zaczną obowiązywać od środy 28 października. Mają spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. 

Nowe przepisy zaostrzające stan wyjątkowy zostały ogłoszone w poniedziałek wieczorem podczas konferencji prasowej ministra zdrowia Romana Prymuli i ministra przemysłu i transportu Karla Havlíčka. Jak wyjaśniali – stale przybywa nowych przypadków COVID-19, trend jest rosnący, wcześniej podjęte środki nie zadziałały i Republice Czeskiej grozi realne niebezpieczeństwo przeciążenia w szpitalach. Wczoraj przybyło 10.273 potwierdzonych przypadków koronawirusa, hospitalizowanych jest 5.613 osób. Dane i obliczenia wskazują, że w kraju może być teraz pół miliona zarażonych – dodał minister zdrowia.

Czesi nie ograniczyli swojej aktywności i kontaktów tak bardzo, jak to miało miejsce wiosną. „Obostrzenia z ostatnich 14 dni przyniosły tylko minimalny efekt. Powodem jest to, że mobilność, jak oczekiwano, nie spadła zauważalnie. Liczba reprodukcyjna ma niekorzystne wartości. Poziomy zbliżają się do tych, które zagrażają systemowi opieki zdrowotnej” – powiedział szef resortu zdrowia Roman Prymula.

Godzina policyjna będzie obowiązywać w nocy między 21.00 a 5.00. W tym czasie ludzie będą mogli tylko iść do pracy, przemieszczać się y w celu ochrony życia, zdrowia i mienia, a także wyprowadzać psy w promieniu 500 metrów od miejsca zamieszkania. Nadal będą działać usługi polegające na dostawie żywności. Według Prymuli przestrzeganie zakazu będzie monitorować policja. Serwis iDnes.cz cytuje słowa ministra – „Policjanci będą mieli prawo legitymować i kontrolować obywateli”. Jeśli patrol policji zatrzyma osobę podczas nocnego wyjścia, będzie ona zobowiązana udowodnić, że dotyczy ją jeden z wyjątków określonych w przepisach. Obostrzenia obowiązują do zakończenia stanu wyjątkowego, czyli do 3 listopada. Jednak rząd zwróci się do Izby Poselskiej o przedłużenie stanu wyjątkowego do 3 grudnia 2020. W piątek posłowie będą dyskutować nad przyjęciem wniosku Andreja Babiša.

Sklepy muszą pozostać zamknięte od 20:00 do 05:00, w niedziele w ogóle nie będą otwarte. Nie dotyczy to stacji benzynowych, aptek czy sklepów w miejscach o zwiększonej koncentracji pasażerów, takich jak dworce autobusowe, kolejowe czy lotniska. Do nakazu ograniczenia czasu pracy nie muszą stosować się placówki służby zdrowia i restauracje, które będą mogły przygotowywać i wydawać posiłki bez ograniczeń.

Urzędy, instytucje i firmy prywatne powinny w miarę możliwości wysyłać swoich pracowników do pracy w domu (tzw. home office). W domach seniorów od przyszłego tygodnia rozpocznie się kompleksowe testowanie. Stosowane będą testy antygenowe. Jeśli wykryta zostanie infekcja choćby u jednej osoby, to w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby, w całym ośrodku zostanie przeprowadzone badanie PCR. Szpitale ograniczą świadczenie niektórych usług w zakresie opieki zdrowotnej. Dzięki temu zwolnią się łóżka potrzebne pacjentom z COVID-19.

Wszystkie obostrzenia, w tym godzina policyjna, obowiązują zarówno obywateli Republiki Czeskiej, jak i przyjezdnych.