Zegarek PRIM

Zegarek PRIM zostanie sprzedany na aukcji. To unikat

Specjalnie wykonany luksusowy zegarek tradycyjnej czeskiej marki PRIM trafi w listopadzie na aukcję charytatywną zorganizowaną przez Galerię KODL. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na Wojskowy Fundusz Solidarności, który pomaga czeskim żołnierzom i ich bliskim w trudnych sytuacjach życiowych. Zegarek na aukcję ofiaruje holding CZECHOSLOVAK GROUP (CSG). Umowę o przeprowadzeniu aukcji podpisali w połowie października wiceprezes zarządu CSG i dyrektor generalny holdingu CSGM Miroslav Dorňák oraz właściciel galerii i salonu aukcyjnego Martin Kodl.

Aukcja odbędzie się 29 listopada 2020. Zegarek naręczny PRIM ORLÍK DLC – VĚRNI ZŮSTANEME specjalnie na tę okazję wykonała firma ELTON hodinářská S.A., jedyny czeski producent zegarków PRIM.

„W listopadzie obchodzimy Dzień Weteranów Wojennych, który jest poświęcony pamięci weteranów na całym świecie. Postanowiliśmy, że przy tej okazji wesprzemy tych czeskich żołnierzy i ich rodziny, którzy nie z własnej winy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Wojskowy Fundusz Solidarności utworzony po tragedii czeskich żołnierzy w Afganistanie w 2014 roku, jest wiarygodnym partnerem, który dokładnie wie, jak efektywnie i sprawiedliwie wykorzystać pieniądze” – powiedział Miroslav Dorňák, wiceprezes zarządu CSG Holding. I dodał: „Jesteśmy bardzo wdzięczni panu Kodlowi i jego renomowanej galerii za umożliwienie nam zorganizowania tej aukcji w szczytnym celu” – dodał.

„Galeria KODL regularnie organizuje aukcje, aby pomóc potrzebującym. W ten sposób od dawna wspieramy np. Centrum Paraple, Konto Bariéry czy Pamięć Narodu. Wiosną organizowaliśmy aukcje charytatywne dla mniej znanych organizacji non-profit, które zapewniają pomoc najsłabszym i najbardziej narażonym grupom. To dla nas wielki zaszczyt móc poprzez aukcję z partnerem CZECHOSLOVAK GROUP po raz drugi wesprzeć czeskich żołnierzy i weteranów” – powiedział Martin Kodl.

Zegarek PRIM

Zegarek wystawiony na aukcji różni się od zwykłego modelu przede wszystkim tym, że na tarczy obok okienka datownika umieszczono czechosłowacką flagę. Zindywidualizowany jest również tył, który zdobi napis VĚRNI ZŮSTANEME (POZOSTANIEMY WIERNI) oraz zapis muzyczny pierwszych dźwięków czeskiego hymnu, uzupełniony stylizowaną czeską flagą. Zegarek wyposażony jest w wewnętrzny mechanizm mechaniczny PRIM. W takiej formie powstał tylko jeden egzemplarz zegarka, co znacząco podnosi jego wartość kolekcjonerską.

Zegarek PRIM

Zegarek można oglądać podczas wystawy przedaukcyjnej, od 5 października do 28 listopada 2020 w Galerii KODL w Pradze (lub na www.galeriekodl.cz). Cena wywoławcza została ustalona na 100.000 koron czeskich (ok. 17.000 zł), szacunkowa cena waha się od 300.000 do 600.000 CZK (ok. 50.000-100.000 zł). Prawie każda ze 140 części tego specjalnego zegarka została wyprodukowana w manufakturze firmy ELTON hodinářská w Nowym Mieście nad Metują, której tradycje sięgają 1949 roku.

Model ORLÍK uważany jest za największą ikonę czeskiego zegarmistrzostwa. Oryginalny model został wykonany w połowie lat 60. na zamówienie Armii Czechosłowackiej w ilości zaledwie 300 sztuk. Dziś to jedna z najbardziej poszukiwanych i prawie nieosiągalnych perełek kolekcjonerskich. Cena oryginału sięga astronomicznych kwot.

O holdingu CZECHOSLOVAK GROUP 

CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) to holding kontynuujący tradycje przemysłu czechosłowackiego. Wspiera rozwój tradycyjnych i nowych firm czeskich i słowackich zajmujących się produkcją i handlem w dziedzinie przemysłu obronnego i cywilnego. Spółki wchodzące w skład holdingu CSG zatrudniają ponad 8.200 pracowników. W 2019 roku osiągnęły sprzedaż na poziomie ponad 28,5 mld CZK (ok. 4,85 mld zł). Główne obszary działalności CSG to przemysł maszynowy, motoryzacyjny, kolejowy, lotniczy i obronny. Dzięki silnej orientacji proeksportowej holdingu, produkty CSG można znaleźć na wszystkich kontynentach, a liczba jego klientów stale rośnie.