Litomysl ulice J. Váchala

Otwarto Portmoneum. Remont Muzeum Josefa Váchala zakończony

Po kilkumiesięcznym remoncie 12 czerwca 2020 roku zostało otwarte Portmoneum – Muzeum Josefa Váchala w mieście Litomyšl. Nazwa Portmoneum pochodzi od nazwiska właściciela domku Josefa Portmana. Ten urzędnik, drukarz, bibliofil i kolekcjoner sztuki zafascynowany był twórczością znanego grafika, rzeźbiarza, malarza i ilustratora książek Josefa Váchala (1884-1969). Poprosił artystę o wykonanie fresków ściennych w swoim domu, w którym planował otworzyć muzeum Váchala. Artysta ozdobił dwie izby w budynku, a także znajdujące się wewnątrz sprzęty. Na ścianach i sufitach powstały niezwykłe malowidła przedstawiające demony, zbójców, skrzaty i inne istoty, jak również sceny z biblii i znaki zodiaku.

Po wydaniu przez Váchala „Krwawej Powieści”, w której Portman wystąpił jako chciwy hrabia, przyjaźń i współpraca obu mężczyzn się zakończyła.

Kilka lat po śmierci Portmana, w roku 1975, w jego dom trafił piorun i podczas pożaru malowidła zostały częściowo zniszczone. Dzięki miejscowym artystom obiekt wpisano na listę zabytków kultury i trafił pod opiekę Galerii Narodowej. Lepsze czasy dla Portmoneum nastały dopiero w roku 1991, gdy dom kupił Ladislav Horáček, założyciel wydawnictwa Paseka i kolejny wielki miłośnik dzieł Josefa Váchala. Prace renowacyjne przebiegały we współpracy z konserwatorami. Budynek został otwarty dla zwiedzających 26 czerwca 1993 roku.

Po śmierci Ladislava Horáčka dom zakupił w roku 2016 Kraj Pardubicki i przekazał pod opiekę Muzeum Regionalnemu w Litomyšlu. W roku 2020 obiekt poddano renowacji, zainstalowana została nowa ekspozycja multimedialna i atelier przeznaczone na warsztaty dla zwiedzających.

Więcej informacji: http://www.rml.cz/en/portmoneum.html

 

Fotogaleria:

Źródło:CzechTourism