Banki zarobiły na odroczonych ratach

Banki są ostrożniejsze, trudniej będzie wziąć pożyczkę

W pierwszym kwartale tego roku banki w Republice Czeskiej nieznacznie zaostrzyły warunki kredytów konsumpcyjnych, ale w związku z epidemią koronawirusa można oczekiwać, że zaciągnięcie pożyczki będzie nieco trudniejsze. Banki muszą się chronić przed ryzykownymi klientami, którzy nie będą w stanie kredytu spłacić.

Według badania ČNB (Czeski Bank Narodowy) warunki zaostrzyły się umiarkowanie

Badanie warunków pożyczek bankowych przeprowadzone przez ČNB wykazało, że wymogi udzielania kredytów konsumpcyjnych w pierwszym kwartale tego roku nie zmieniły się znacząco. Tymczasem  warunki pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw zaostrzyły się stosunkowo mocno, ponieważ banki postrzegają wpływ epidemii na sektor usług, transportu i przemysłu samochodowego jako wysokie ryzyko. W przypadku kredytów konsumpcyjnych trudniejsze warunki ich udzielania znalazły odzwierciedlenie tylko w 3% kredytów.

Banki zakładają spadek popytu na kredyty

Chociaż może się wydawać, że zaciągnięcie pożyczki jest idealnym rozwiązaniem dla niektórych gospodarstw domowych na przezwyciężenie trudnego czasu, banki rozwoju w tym kierunku nie przewidują. Przeciwnie, przygotowują się do spadku popytu na kredyty konsumpcyjne nawet o 40%. Jest to również związane z faktem, że wiele osób sięgnie po nieoprocentowaną pomoc od państwa, ponieważ jest to dla nich korzystniejsze rozwiązanie niż zaciągnięcie kredytu bankowego.

Stopy procentowe prawdopodobnie spadną, ale warunki się zaostrzą

Można również oczekiwać, że warunki uzyskania kredytu konsumenckiego znacznie się zaostrzą, szczególnie w przypadku osób, u których występuje wysokie ryzyko niezdolności do spłaty. ČNB obniżył stopy procentowe z 2,25% do 1% już w marcu, tak, by banki mogły również je obniżyć. Jednocześnie musi także chronić się przed kredytobiorcami wysokiego ryzyka, których liczba wzrośnie w czasie kryzysu. Dlatego możliwe jest, że banki będą wymagać większego pokrycia należnej kwoty lub bardziej rygorystycznie zbadają każdego wnioskodawcę.

Jak banki poradzą sobie z odroczonymi płatnościami?

Rząd zatwierdził dla gospodarstw domowych możliwość trzymiesięcznego lub sześciomiesięcznego odroczenia spłat pożyczek i kredytów hipotecznych zawartych przed 26 marca 2020 r. Moratorium obowiązuje wszystkie banki, które muszą już teraz liczyć ze stratami z tego powodu. Nie jest jeszcze jasne, ile gospodarstw domowych skorzysta z opcji odroczenia, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, jak banki poradzą sobie z tą sytuacją. Oczekuje się, że gospodarstwa domowe posiadające wiele pożyczek od różnych podmiotów skorzystają z konsolidacji pożyczek. W najbliższych tygodniach okaże się, czy banki faktycznie obniżą stopy procentowe i zaostrzą warunki dla wnioskodawców.

Jak oszczędzać w czasach kryzysu?

Konsument zawsze może skorzystać z pomocy doradcy. Ušetřeno.cz to największy niezależny internetowy podmiot porównujący dostawców usług dla gospodarstw domowych w Czechach. Oferuje bezpłatne porównania produktów od ponad 100 firm z sektora energetycznego, telekomunikacyjnego, finansowego i ubezpieczeniowego. Jednocześnie pomaga klientom negocjować umowy od początku do końca. Firma Ušetřeno.cz działa na rynku od 2010 roku, a z jej usług skorzystało do tej pory ponad 4,2 miliona klientów, którzy zawarli ponad 159 000 umów z różnymi dostawcami i zaoszczędzili prawie 320 milionów koron, zmieniając dostawców energii. Portal Ušetřeno.cz w swoim Magazynie Nowości online publikuje najnowsze wiadomości z różnych dziedzin, a także przydatne porady dotyczące obniżania wydatków rodzinnych. Został on niedawno uzupełniony o Centrum Porad, które daje czytelnikom odpowiedzi na najróżniejsze pytania dotyczące praktycznego życia. Ušetřeno.cz jest także od października 2019 roku partnerem Světlušky, charytatywnego projektu pomocy osobom niewidomym i niedowidzącym.

Źródło:Ušetřeno.cz