Ceny paliw w Czechach

Ceny paliw w Czechach pod koniec roku rosną

Ceny paliw w Czechach pod koniec roku sukcesywnie rosną. Jak podaje Agencja ČTK za spółką CCS śledzącą poziom krajowych cen, litr najczęściej tankowanej benzyny Natural 95 jest obecnie sprzedawany na stacjach średnio za 28,04 koron czeskich (ok. 4,72 zł) czyli więcej o dziewięć halerzy w porównaniu do ceny z ubiegłego tygodnia. Olej napędowy podrożał o sześć halerzy na litrze, a kierowcy płacą teraz średnio 27,49 CZK/l (ok. 4,67 zł). Pomimo tych wzrostów, jest taniej niż rok temu. Kierowcy tankujący paliwa na czeskich stacjach płacili wtedy więcej o 3,91 CZK za litr N95 i o 4,15 CZK za litr ON.

Główny ekonomista Trinity Bank Lukáš Kovanda zwrócił uwagę, że ceny paliw zbliżają się do maksymalnych poziomów z lata tego roku. Według niego stagnacji cen można się spodziewać w pierwszym tygodniu 2021 roku. Cena ropy Brent utrzymuje się na najwyższym poziomie od lutego br. Trudno zatem oczekiwać, że stacje benzynowe będą obniżały ceny. Z drugiej strony do obniżki może przyczynić się wzmocnienie kursu korony czeskiej w stosunku do dolara amerykańskiego. Według Kovandy nie należy spodziewać się znaczącego wzrostu cen paliw w przyszłym roku.

Analityk Finlord Boris Tomčiak powiedział Agencji ČTK, że w wyniku obniżenia akcyzy na olej napędowy średnie ceny oleju napędowego spadną już w pierwszej połowie stycznia o mniej więcej jedną koronę na litrze. „W przypadku benzyny podatek się nie zmienił, a jej cena powinna ulec stagnacji lub wzrosnąć o kilka halerzy. Cena ropy Brent wzrosła nieznacznie do 51 dolarów za baryłkę. Winduje ją  informacja o redukcji światowych zapasów, a także optymizm co do przyszłego zużycia surowców energetycznych. Wzrost cen jest hamowany przez umacnianie czeskiej korony względem dolara ”- dodał.

Najtańsze paliwa tankują kierowcy w Województwie Usteckim, gdzie litr benzyny kosztuje średnio 27,54 CZK. Olej napędowy sprzedawany jest tam poniżej 27 koron za litr. Najtaniej ON można kupić w Województwie Karlowarskim (26,93 CZK) Na drugim biegunie jest stolica kraju. Paliwa z praskich dystrybutorów sprzedawane są najdrożej w całych Czechach. Litr benzyny w Pradze kosztuje średnio 28,79 CZK, a olej napędowy 28,49 CZK za litr. Nigdzie poza stolicą diesel nie kosztuje więcej niż 28 koron za litr.

Ceny paliw na stacjach benzynowych w różnych regionach Republiki Czeskiej można sprawdzić na stronie www.mbenzin.cz/.

Wysokość cen paliw silnikowych w Republice Czeskiej – benzyny, oleju napędowego i gazu, zależy od takich czynników, jak cena surowca, marża brutto rafinerii i punktów sprzedaży detalicznej (w tym dystrybucji paliw) oraz podatki.

Podatek akcyzowy w Republice Czeskiej wynosi 12,84 koron czeskich za 1 litr benzyny Natural 95 i 10,95 koron czeskich za 1 litr oleju napędowego. Wysokość podatku akcyzowego za 1 litr ON zmniejszy się o 1 CZK od 1 stycznia 2021. Znaczna część środków finansowych uzyskanych z tego podatku kierowana jest za pośrednictwem Państwowego Funduszu Infrastruktury Transportowej (Státní fond dopravní infrastruktury) na budowę nowych połączeń drogowych i kolejowych.

Kolejnym czynnikiem administracyjnym wypływającym na cenę paliw jest podatek VAT. Jego stawka w Republice Czeskiej wynosi 21%.

Inne czynniki, tym razem rynkowe, to ceny baryłki ropy naftowej na giełdach światowych, kurs wymiany CZK w stosunku do USD, koszty przetwarzania ropy w rafineriach, koszty dystrybucji, sezonowe wahania popytu etc.

Na stronie Czeskiego Urzędu Statystycznego można znaleźć wykres zmian cen paliw w Czechach od 2001 roku do chwili obecnej.

Źródło:Agencja ČTK