Ceny paliw w Czechach

Ceny paliw w Czechach obniżyły się zaledwie o dwa halerze

Wyświetleń: 25

Ceny paliw w Czechach tylko nieznacznie spadły w porównaniu do zeszłego tygodnia. Jak podaje Agencja ČTK za spółką CCS śledzącą poziom krajowych cen, litr najczęściej tankowanej benzyny Natural 95 jest obecnie sprzedawany na stacjach średnio za 27,74 koron czeskich (ok. 4,72 zł). Tydzień temu był droższy o 2 halerze. Olej napędowy również potaniał o dwa halerze na litrze, a kierowcy płacą teraz średnio 27,06 CZK/l (ok. 4,60 zł). Zatem polscy kierowcy tankujący paliwa na czeskich stacjach nie odczują w portfelu żadnej różnicy. 

“Ceny paliw w zeszłym tygodniu ponownie zaczęły spadać. Główną przyczyną jest kurs korony czeskiej, który w parze z amerykańskim dolarem umocnił się do poziomu 22,20 korony za dolara. Ponadto szerząca się w Europie pandemia również zmniejsza popyt” – powiedział Agencji ČTK analityk firmy Purple Trading Štěpán Hájek.

Zwrócił uwagę, że cena ropy naftowej na światowych rynkach w ostatnich dwóch tygodniach wzrosła do najwyższych poziomów od 11 tygodni. “Wynika to głównie z informacji o szczepionce, która jest coraz bliżej. Jednak pandemia może spowodować ponowną presję popytu, dlatego kartel naftowy OPEC+ rozważa przedłużenie od przyszłego roku cięć produkcji o kolejne trzy do sześciu miesięcy. Prawdopodobnie ceny paliw nie będą dalej spadać, wręcz przeciwnie, powinniśmy przygotować się na ich stopniowy wzrost” – dodał Hájek.

Rok temu benzyna była tańsza o 4,47 korony. Natomiast za litr oleju napędowego kierowcy wówczas płacili więcej o 4,72 CZK. Eksperci oceniają, że ceny paliw w Czechach uległy czasowej stagnacji, ale obecny rozwój epidemii wciąż budzi niepokój i niepewność.

Najtańsze paliwa tankują kierowcy w Województwie Usteckim, gdzie litr benzyny kosztuje średnio 27,24 CZK. Olej napędowy sprzedawany jest tam średnio za 26,58 CZK/l. Na drugim biegunie jest stolica kraju. Paliwa z praskich dystrybutorów sprzedawane są najdrożej w całych Czechach. Litr benzyny w Pradze kosztuje średnio 28,58 CZK, a olej napędowy 28,27 CZK za litr. Ponad 28 koron średnio przyjdzie zapłacić za litr Natural 95 jeszcze w Województwie Ołomunieckim i na Wysoczynie. Nigdzie poza stolicą diesel nie kosztuje więcej niż 28 koron za litr.

Ceny paliw na stacjach benzynowych w różnych regionach Republiki Czeskiej można sprawdzić na stronie www.mbenzin.cz/.

Wysokość cen paliw silnikowych w Republice Czeskiej – benzyny, oleju napędowego i gazu, zależy od takich czynników, jak cena surowca, marża brutto rafinerii i punktów sprzedaży detalicznej (w tym dystrybucji paliw) oraz podatki.

Podatek akcyzowy w Republice Czeskiej wynosi 12,84 koron czeskich za 1 litr benzyny Natural 95 i 10,95 koron czeskich za 1 litr oleju napędowego. Ich wysokość pozostaje niezmienna od 1 stycznia 2010. Znaczna część środków finansowych uzyskanych z tego podatku kierowana jest za pośrednictwem Państwowego Funduszu Infrastruktury Transportowej (Státní fond dopravní infrastruktury) na budowę nowych połączeń drogowych i kolejowych.

Kolejnym czynnikiem administracyjnym wypływającym na cenę paliw jest podatek VAT. Jego stawka w Republice Czeskiej wynosi 21%.

Inne czynniki, tym razem rynkowe, to ceny baryłki ropy naftowej na giełdach światowych, kurs wymiany CZK w stosunku do USD, koszty przetwarzania ropy w rafineriach, koszty dystrybucji, sezonowe wahania popytu etc.

Na stronie Czeskiego Urzędu Statystycznego można znaleźć wykres zmian cen paliw w Czechach od 2001 roku do chwili obecnej.

Źródło:Agencja ČTK