Odwiedzamy wirtualnie galerie, muzea i teatry

Kulturalne podróże w domowym zaciszu

Nawet w okresie, kiedy nie można podróżować i poznawać sekretów i piękna dalekich i bliskich krajów, można chociaż wirtualnie zwiedzić niektóre instytucje, takie jak galerie i muzea. W czasie, który z różnych powodów nie sprzyja podróżom, to wyjątkowa okazja, by wyruszyć w poszukiwaniu wiedzy i wrażeń. Polecimy Państwu niektóre miejsca, które dzięki usłudze Google Arts and Culture można zobaczyć, nie ruszając się na krok z domu.

Galeria Narodowa

Praska Galeria Narodowa jest domem dla sztuki począwszy od starożytności, przez renesans, a kończąc na sztuce współczesnej. Została założona pod koniec XVIII wieku, a jej zbiory obejmują ponad 400 000 artystycznych eksponatów. Dzięki nowoczesnym technologiom można zobaczyć trzy wystawy online oraz wiele innych artefaktów > Galeria Narodowa. Jeżeli ktoś chce poznać warsztat konserwatorski od „kuchni“ i odkryć sekrety odnawiania obrazów, zapraszamy na oficjalny kanał YouTube > https://youtube.com Dostępne są polskie napisy.

Muzeum Narodowe

Budynki Muzeum Narodowego znajdują się w samym centrum Pragi. Zabytkowy budynek może się teraz ponadto pochwalić odnowioną szatą. Przy następnej wycieczce do Pragi naprawdę warto go zobaczyć. Dziś możemy Państwa zaprosić przynajmniej na wirtualne wystawy, np. na Zbiory Muzeum Historii Naturalnej lub kilka wirtualnych wystaw poświęconych historii Czechosłowacji. Jest to także wyjątkowa okazja do zwiedzenia zabytkowego budynku Muzeum Narodowego na ekranie swojego komputera >Muzeum Narodowe.

Teatr Narodowy

Na przeciwległym brzegu Wełtawy, naprzeciwko Muzeum Kampa, już od ponad 100 lat wznosi się majestatyczna budowa Teatru Narodowego. Ta scena jest obecnie także zamknięta, ale można chociaż zwiedzić online wybrane wystawy i zobaczyć historyczne zdjęcia, które teatr odnalazł w swoich archiwach > Teatr Narodowy.

Muzeum Kampa

Jeśli wybierzecie się Państwo w przyszłości do Pragi, Muzeum Kampa znajdziecie na brzegu Wełtawy pod Zamkiem Praskim. Wirtualna wystawa obejmuje zwiedzanie przestrzeni galerii oraz możliwość zobaczenia wybranych dzieł w zbliżeniu >Muzeum Kampa.

Muzeum Żydowskie

Jedno z najstarszych muzeów żydowskich, zostało założone w 1906 roku. Oferuje wprawdzie niedużą, ale ciekawą prezentację online. Miłośników żydowskiej kultury, która jest istotnym elementem przestrzeni środkowoeuropejskiej, zapraszamy do zwiedzania tego praskiego muzeum online tutaj >  Muzeum Żydowskie.

Egon Schiele Art Centrum Czeski Krumlov

Egon Schiele Art Centrum w południowoczeskim Czeskim Krumlovie zaprasza nie tylko na ekspozycję dokumentującą życie i dzieło Egona Schiele oraz całoroczną wystawę jego dzieł, ale także na wystawy sztuki klasycznej i współczesnej XX wieku. W części kompleksu muzealnego powstało kilka okazałych atelier, służących młodym artystom w trakcie ich dłuższych pobytów, poświęconych studiom lub pracy, a do dyspozycji jest również apartament dla pisarzy. Część zbiór można obecnie obejrzeć online Egon Schiele Art Centrum Czeski Krumlov.

Źródło:CZECHTOURISM